Noc literatúry 2024 v Banskej Štiavnici

15. máj 2024, od 18:00 do 21:00

Noc literatúry približuje verejnosti netradičným spôsobom súčasnú európsku literatúru prostredníctvom série verejných čítaní. V Banskej Štiavnici sa bude konať deviatykrát a tento raz sa pootvoria zaujímavé miesta v dolnej časti mesta - okolí Križovatky. Návštevníci sa dostanú do bývalého baníckeho areálu, škôl, rodinných podnikov, ako aj nových prevádzok, v ktorých by za bežných okolností nemali možnosť vypočuť si ukážky z umeleckých textov. Tie budú čítať známe osobnosti kultúrneho života a mesta Banská Štiavnica, ako i ľudia previazaní s týmito priestormi.

Tento ročník sa číta v okolí Križovatky

Pulp kaviareň, Kolpašská 933/1
Šachta František, Andreja Trúchleho Sytnianskeho 6
Autoškola Bosák, Andreja Trúchleho Sytnianskeho 9
Kadernícky salón Na hlavu, Pletiarska 11A
Súkromná základná škola Guliver, Andreja Trúchleho Sytnianskeho 4
Winer, Drevená 803

Mapa

AKO NA TO?

Na každom z uvedených miest získate brožúrku s podrobnými informáciami a mapkou, preto môže vaša trasa začať v ľubovoľnom bode. Čítania prebiehajú od 18.00, a to paralelne na všetkých miestach v 30 minútových intervaloch (15 min. čítanie, 15 min. presun na ďalšie miesto).

Na každom mieste čítania dostanete do bulletinu pečiatku. Ak prejdete všetkých šesť miest a s opečiatkovaným bulletinom prídete na Ponocovanie s Nocou literatúry do kaviarne Pulp, budete môcť od Antikvariátika a Portugalského inštitútu vyhrať jednu z kníh, z ktorej sa čítalo. Ponocovanie začína od 21.00.

Tešíme sa na Vás. Váš www.antikvariatik.sk

NOC LITERATÚRY VO SVETE

www.nocliteratury.cz

PARTNERI PODUJATIA

Antikvariatik.sk
České centrum
Artforum Banská Bystrica
Štiavnické noviny
Pulp kaviareň
Súkromná základná škola Guliver
Autoškola Bosák
Kadernícky salón Na hlavu
Winer
Portugalský inštitút
Región Banská Štiavnica

AUTOR
Nino Haratischwili

DIELO
Nedostatok svetla

Po získaní dlho očakávanej nezávislosti sa mladý gruzínsky štát prepadne do chaosu. Medzi vlhkými múrmi a začarovanými drevenými balkónmi starého mesta Tbilisi sa na konci osemdesiatych rokov stretávajú štyri dievčatá: po slobode túžiaca Dina, inteligentná outsiderka Ira, romantická Nene, neter najmocnejšieho zločinca v meste, a vnímavá Keto.

INTERPRET
Paulína Šedíková Čuhová

LOKALITA
Pulp kaviareň, Kolpašská 933/1
AUTOR
Annie Ernaux

DIELO
Udalosť

V roku 1963 si dvadsaťtriročná a slobodná Annie Ernaux uvedomí, že je tehotná. Udalosť je príbeh, napísaný o štyridsať rokov neskôr, o traume, ktorú autorka nikdy neprekonala. Vo Francúzsku, kde boli interrupcie nezákonné, sa márne pokúšala vyvolať spontánny potrat. V strachu a zúfalstve nakoniec vyhľadala lekára a skončila na pohotovosti v nemocnici, kde takmer zomrela.

INTERPRET
Dušan Ambróš

LOKALITA
(pozor ZMENA) Záhrada starej Železničnej stanice, Železničiarska 4
AUTOR
Miguel Sousa Tavares

DIELO
Rovník

Príbeh kakaa sa odohráva v roku 1905. Hlavný hrdina odchádza na ostrov Sv. Tomáša a Princov ostrov ako nový guvernér s poverením zmeniť pomery v portugalskej kolónii na rovníku, kde ešte celé storočie po zrušení otroctva robotníci na plantážach žijú v otrockých podmienkach. Skutočnosť je oveľa zložitejšia než predstavy a teórie, ktorými sa na misiu vyzbrojil. 

INTERPRET
rodina Bosákovcov

LOKALITA
Autoškola Bosák, Andreja Trúchleho Sytnianskeho 9
AUTOR
Andrzej Stasiuk

DIELO
Cestou do Babadagu

Boli ste už na konci sveta? Autor vás zoberie ešte ďalej. Vydajte sa na cestu po zabudnutých kútoch Európy; do ospalých maďarských dediniek, kde sa dávno zastavil čas, alebo do delty Dunaja, odkiaľ sa dá už iba vrátiť späť. V Stasiukových rukách má slovo „cesta“ celkom nové významy.

INTERPRET
Michaela Lukáčová

LOKALITA
Kadernícky salón Na hlavu, Pletiarska 11A
AUTOR
László Krasznahorkai

DIELO
Melanchólia vzdoru

Zlovestný cirkus priváža do vidieckeho mesta obrovské vypchaté zviera, veľrybu, samotného Leviatana. Čoskoro vypukne násilie a knihu ako celok možno opísať ako víziu, satirickú a prorockú, temnej historickej provincie, ktorá je známa pod názvom západná civilizácia. To, čo čitateľa zasiahne najsilnejšie, sú neobyčajné vety neuveriteľnej dĺžky, prechádzajúce zo vznešeného do pojašeného, posmešného, bezútešného tónu.

INTERPRET
Dodo Klimko

LOKALITA
Súkromná základná škola Guliver, Andreja Trúchleho Sytnianskeho 4
AUTOR
Timothy Garton Ash

DIELO
Domoviny

Britský historik, novinár a profesor na Oxfordskej univerzite „žije Európou“ už viac než päťdesiat rokov. Ponúka prehľad udalostí prepletených s osobnými reminiscenciami. Opisuje, ako sa Európa snažila vymaniť z vojnového pekla alebo aké víťazstvo zažila pri páde Berlínskeho múra, aby sa zdemokratizovala a zjednotila.

INTERPRET
p. Kuková

LOKALITA
Winer, Drevená 806
<